Testujeme VW ID.3 ….

Fotky v galérii zahŕňajú časť testu VW ID.3 a zážitky s tým spojené. Aby som mohol testovať mestskú spotrebu, začal som v utorok ráno po šiestej nabíjať na Drive stanici v BB. Tak som si povedal, že zbehnem aspoň časť z kopy neprečítaných mailov ako vo vysunutej kancelárii. Pri nabíjaní môžem v ID.3 kúriť a pridal som si aj čajíček a kávu z domu. S elektromobilmi súvisí aj nový rýchlostný údaj nabíjania: koľko kilometrov za hodinu nabijem. Pohyboval som sa na rýchlosti medzi 3-4 kilometre dojazdu za minútu nabíjania. Je to výborný prepočet, lebo viem, že 10 minútová káva mi dá cca 35 kilometrov dojazdu…alebo ak by to bola hodinka, získam 226 km dojazdu k tomu, čo mám. 

Celkovo spotreba na diaľnici 24,5 kWh/100 km, v meste 22,4 kWh/100 km a na našom  okruhu 23 kWh/100km nie je nízka. Skôr patrí medzi vyššie až vysoké elektromobilové. Možno dažde stierače a kúrenie alebo zimné pneumatiky – avšak pri danej aerodynamike je to viac, než som čakal. 

Veľmi zaujímavé je posadiť sa z moderného a extrémne tichého elektroauta do nákladného. V autoškole Ján koreň ma čakal náš „Maník“ a 16 rýchlosti. Na tradičné privítanie prvého snehu (tohto roku pomerne skoro) som mal niekoľko áut na výber, ale voľba padla na „zadokolku“ elektrickú. 

Už tam chýba iba jeden režim „drift“ inak to jazdenie po snehu bolo nad očakávanie dobré. VW ID.3 prebrodil snehom so zadným pohonom aj nečakané. Rovnako excelentne je nastavené riadenie dynamiky. Efekt prudkých záberov motora ako na BMW i3 tu vôbec nie je, jednoducho dynamika excelentná a zatáčanie na snehu výborné. Len to vypnutie ESP chýba a „přitom taková blbost“.  Na snehu teda výborne ale s dojazdom to už také ružové nebolo. Bežne, napríklad aj pri teste spotreby na 105 kilometrovom okruhu ubudlo z dojazdu iba 62 kilometrov. Na vrchole šturca boli prejdené kilometre s ubudnutými v dojazde 1:1. Čiže normálne to funguje. Akurát dnes na snehovej výprave bol dojazd 182 km  pred opustením BB. Ale moja snežná radosť spôsobila, že pred odjazdom zo skalky som mal dojazd 20 km. Ten stúpol jazdou dole na 35km v Starej Kremničke a na nabíjačku v Budči som prišiel s dojazdom 11 km. No a rozhodne som neprešiel 171 kilometrov. Možno je to častým testovaním, ale mňa už tie dojazdy na tesno nevedia rozrušiť aj keď pri padajúcich stromoch a hodinovom uviaznutí pod Skalkou to už také jednoduché nebolo.   

Volkswagen ma sklamal resp. zvlášť  nenadchol Golfom 8, ale ID.3 je urobené veľmi premyslene a podvozok ladí s tuhou karosériou. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.