SUV valcuje predaje

Vozidlá SUV sú na slovenskom trhu druhé najpredávanejšie autá po nižšej strednej triede a dokonca  SUV mánia zatienila aj malé autá triedy Škody Fabie, ktorých sa predá menej. Výrazne tomu pomohlo aj Suzuki Vitara, ktoré v štatistikách radia medzi SUV. Garáž.TV zobrala na terénny  test tri rôzne SUV stredného formátu s rôznymi typmi pohonu.

Majú skúšané SUV niečo spoločné?

Áno, všetky skúšané SUV majú pohon všetkých kolies a sú najžiadanejšie SUV modely svojej značky. Kritériom výberu vozidiel SUV do nášho testu bol v prvom rade typ pohonu a trieda. Chceli sme v prvom rade ukázať, že Subaru už tiež nemá ten typ pohonu, s ktorým začínalo a presedlalo na novú elektronicky riadenú medzinápravovú spojku a prevodovku typu CVT. Vie z nej vyťažiť veľmi veľa aj v teréne a to prostredníctvom programu X-Mode. Forester sa postupom času pretransformoval z crossovera na SUV, pretože má podstatne väčšiu a vyššiu karosériu. Podarilo sa nám zabezpečiť Subaru Forester s benzínovým motorom, automatom a spomenutým systémom X-Mode. Kým pre priaznivcov značky Subaru, je celkom prirodzený benzínový motor,  Kia Sportage predstavuje často žiadanú kombináciu dvojlitrového naftového motora a manuálnej prevodovky. Nová Kia Sportage vo verzii GT line predstavuje vrcholnú ponuku, čo do výbavy a ceny. Toyota RAV4 prichádza v premiére s hybridným pohonom a verzia 2,5 Hybrid 4X4 e-CVT je v podstate náhradou za kombináciu diesel+automat+4×4. V troch SUV nášho testu sú tri rozdielne motory, rozdielne pohony ale hlavným spoločným menovateľom je cena.

Prečo sme ich takto testovali?

Presne tak, cena je ich hlavným spoločným menovateľom, pretože štartovacia suma verzií s pohonom 4×4 je pri týchtro SUV takmer rovnaká. Toyota Rav4 s benzínovým motorom a pohonom oboch náprav začína na úrovni 24.000 eur, Subaru je s pohonom 4×4 o tisícku drahšie a Kia 4WD stojí 26.490 eur. Kia Sportage začína hneď s dieselom, pretože lacný benzínový motor, základnú výbavu a pohon 4WD nekombinuje. Forester s dvojlitrom a automatom stojí 29.900 eur, Toyota RAV4 s hybridom a 4×4 Active má cenu od 31.200 a Kia Sportage GT Line začína s naftovým motorom na 31.690 eur. Pre náš test by sa aj cenovo aj zameraním hodila viac Kia sportage GT Line 4WD 1,6 T-GDi s benzínovým turbom  za 30.190 eur. A teraz sa dostávame, k odôvodneniu nášho. Ak sa dané SUV dostanú do vášho výberu, začnete strieľať sumy okolo 30.000 eur. Podľa vlastných potrieb sa rozhodnete, či chcete takú alebo onú výbavu. každý tiež vie, či chce benzín alebo diesel, navigáciu alebo vyhrievané sedadlá. Tiež si v predajni môžete overiť, že Toyota je zdnu najväčšia, Kia má najlepšie prepracovanú prístrojovú dosku, super navigáciu a Forester prináša výborný výhľad. Jedinou otázkou ostávajú schiopnosti v teréne, ktoré sme vyskúšali.

Hybrid 4×4 má v meste výhodu

Ako autá jazdia v teréne sa dozviete vo videu a to, čo sme vyskúšali môžeme uzavrieť jednou vetou: Subaru je v teréne najlepšie, Kia je v prvom rade dynamickým autom do zákrut na svižné jazdenie s komfortným podvozkom na veľkých kolesách a Toyota možno drobné zaváhana v teréne doháňa pohonom 4×4, ktorý je v meste prínosom a nie príťažou. To iné autá nemôžu povedať, lebo ich pohon v meste spotrebu zvyšuje a u Toyoty RAV sa podieľa na rekuperácii a využití nahromadenej energie z brzdenia na štarty. Mnohí čitatelia zrejme odmietnu vzájomné porovnanie spotreby testovaných áut, ale nám to nedá, lebo to má niečo spoločné. Kia 2,0 CRDi s veľkým dieselom a pohonom 4×4 nechce v meste zliezť pod sedem litrov. To hybridná Toyota Rav4 bez problémov zvládne aj s benzínovým agregátom. Kia však porazí konkurentov pri uponáhlľanej jazde po diaľnici a horských priechodoch. Keď budete Kiu slušne tlačiť vpred, tak nárast spotreby bude už minimálny a mimo mesta sa dostanete na 6,5 l/100 km. Takéto tempo by u konkurentov znamenalo 8-9 litrov, u Subaru aj viac. Kii evidentne nesvedčia krátke trasy a studené štarty. Forester pri pokojnej jazde krajinou z BR do BA dosiahne spotrebu 6,4 litra na 100 km. Priemerne však počítajte so spotrebou medzi 8-9 litrami benzínu, aby ste sa nemuseli kontrolovať. Toyota RAv4 berie na diaľnici maximálne 7.5 litra na 100 km a v meste jazdí pod 6. Toyota 2, 5 Hybrid e-CVT dokáže mimo mesta jazdiť v kombinovanej premávke za 6,5 l/100 km a jej hybrid má veľmi slušné zrýchlenie.