Konštruktéri mali pred návrhom prvého SUV značky Jaguar čistý stôl s čistým papierom a voľné ruky. Jediné obmedzenia sa vzťahovali na zachovanie rukopisu značky a dosiahnutie mimoriadnych dynamických vlastností. Po rokoch vývoja prišlo na trh jedno z najlepšie ovládateľných SUV a priamy konkurent pre Porsche. Po našom teste vieme, že šoférovi robí Vianoce aj na snehu.

Jaguar reaguje príchodom prvého SUV na súčasný trend a zároveň chce vyvrátiť všetky predsudky proti luxusným autám tejto triedy. Faktom je, že mnohé prémiové SUV mali výkonné motory, ťažkú karosériu a nie príliš vábne jazdné vlastnosti v zákrutách. Pseudo-športové SUV potešili len vodičov, ktorí chceli zrýchlenie. Milovníci precíznej jazdy v zákrutách si museli zvoliť Porsche Macan, prípadne BMW X4 alebo si pre radosť z jazdy kúpiť nízke kupé. Ostatné značky tiež začali odľahčovať a posúvať latku vyššie, ale Jaguar urobil ešte výraznejší krok vpred, a to hneď pri prvom pokuse zostrojiť SUV. Napokon prvá jazdná prezentácia bola v Čiernej hore na cestách okolo Kotorského zálivu s nespočetnými zákrutami. Už vtedy nám prišlo toto SUV veľmi dobre ovládateľné a sympaticky ľahké. Skutočne slušné jazdné vlastnosti potvrdilo aj v podmienkach slovenských zasnežených ciest.

Výhodu historicky prvého SUV značky Jaguar ešte umocnil výrazný dizajn s typickými tvarmi zadných svetiel. Totiž motoristi spozorneli už len preto, žo to má byť prvé SUV a navyše je dizajnovo vydarené. Nepôsobí ako tank a má typické črty Jaguaru. Automobilka chcela, aby bol podvozok vysoký, kolesá veľké a strecha čo najnižšie. Užšie bočné okná vzadu navodili dojem, akoby bol F-Pace niečo medzi kombi a SUV. Z pohľadu znalca automobilovej techniky však upúta umiestnenie prednej nápravy čo najbližšie k prednej maske. Naopak, naftový šesťvalec smeroval čo najbližšie k posádke, aby bol za prednou nápravou. Táto koncepcia postavila medzi vodiča a spolujazdca mohutný tunel nad osemstupňovou prevodovkou, avšak výrazne prispela k neobyčajným jazdným vlastnostiam. Na test sme si vybrali radšej šesťvalcový diesel, než silný benzínový šesťvalec s výkonom 380 koní.

Diesel vyhral nad benzínom

Počas prvej jazdy v Čiernej hore sme vyskúšali všetky verzie, dvojlitrom počnúc a silným šesťvalcom končiac. Trojlitrový diesel s výkonom 300 koní a krútiacim momentom 700 Nm predstavuje najlepšie zladenie s prevodovkou, podvozkom, riadením a brzdami. Diesel má prekvapujúco príťažlivý zvuk a prevodovka vie využiť jeho krútiaci moment. Toto je auto, s ktorým pôjdete z Bratislavy do Brezna ale pred Zvolenom si poviete, že cesta s ešte viac zákrutami bude cez Hriňovú a Sihlu. A najmä bude dlhšia. Očakávaný sneh tam však nebol. Aspoň sme pozornosť sústredili na prevodovku a riadenie. Jaguar F-PACE má pomerne strmý prevod riadenia a na malé vychýlenie volantu sa pekne oprie do zákruty. Potom aj v ostrých zákrutách pod Vrchslatinou nemusíte prechytávať volant. Dokonca netreba v serpentínach využívať manuálne pokyny na radenie osemstupňovej automatickej prevodovky. Tá v plne automatickom režime pri brzdení podraďuje a správne radí aj smerom hore. S motorom predstavuje dobre zladený pár. Jedine nové LED svetlá nejak špeciálne neohúrili. Ani ovládanie palubných systémov neoslnilo jednoduchosťou. Displeje sú veľké, ako aj systémové možnosti, ale nemáte chuť to využívať, lebo všetko vyzerá komplikovane. Zato posed šoféra a jazdné vlastnosti sú unikátne.

Našťastie napadol sneh

Ako na požiadanie sme v teste zažili biele ráno a cestu k jednému z najvyššie položených hotelov na Slovensku, ku Kráľovej studni pod Krížnou. Najskôr sme na voľných testovacích plochách skúsili, ako pracuje pohon všetkých kolies vyvinutý spoločnosťou Jaguar. V režime jazdy pre blato, sneh a šmykľavé cesty je odozva na plynový pedál veľmi mierna a záber oboch náprav veľmi vyrovnaný. Veľká radosť však prichádza v dynamickom režime jazdy, kedy pohon preferuje v úvode zákruty zadnú nápravu, aby natočil auto do zákruty. Toto je prvé SUV, s ktorým sa môže vodič vyblázniť na zasneženom parkovisku alebo uzavretej testovacej dráhe. Zábery Jaguaru z testovania na jazerách vo Švédsku neklamali. Toto auto vie naozaj jazdiť kontrolovaným šmykom. Zároveň si vie na 20 palcových kolesách poradiť aj s nástrahami zasneženej a nerovnej lesnej cesty. Treba však prepnúť nastavenia auta zo športového režimu do terénneho. Výška podvozka sa nezmení, ale pruženie lepšie absorbuje nerovnosti. Zároveň kolesá majú väčší pohyb pod blatníkmi. Za volantom Jaguaru prestanete vnímať, aký je priestor vzadu, akú je spotreba a čo odvezie batožinový priestor. Ak to bude zaujímať členov domácnosti, tak vzadu je viac miesta pre dvoch, než sa navonok zdá, ale nie viac ako u konkurentov. Zadné operadlá sklopíte aj madlom z kufra a kufor má podľa výrobcu 650 litrov. To však jedine, ak ho natlačíte až po strop. Nevedno, kde však odložíte tvrdé plato. Možno zima a obrovská radosť zo snehu zapríčinili, že výrobcom udávaná šesťlitrová spotreba sa zmenila na takmer deväť litrov. Pri 300 konských silách a 700 Nm krútiaceho momentu to musíme tolerovať a šesť litrov aj tak neznie rálne. Test Jaguaru F-PACE nazoaj patrí do decembrového čísla lebo za volantom zažijete Vianoce.

JAGUAR F-PACE 3,0d V6 Biturbo

Motor                                           6 vlacový naftový, Biturbo
Objem                                           2993 cm3
Maximálny výkon                      221 kW (300 k) pri 4000 ot./min.
Maximálny krútiaci moment   700 Nm pri 2000 ot./min.
Dĺžka                                            4731 mm
Šírka                                             2070 mm (sklop. zrkadlá)
Výška                                            1652 mm
Rázvor náprav                             2874 mm
Objem bat. priestoru                  650 litrov (po strechu)
Prevodovka automatická,          8-stupňová
Maximálna rýchlosť                    241 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h              6,2 s
Spotreba podľa výrobcu             6,0 l/100 km
Spotreba v teste                            8,9 l/100 km
Cena modelu F-PACE od           43.422 eur
Cena verzie 3,0d V6   od             58.895 eur
Cena 3,0d V6 First Edition        81.479 eur