Napínavý súboj: Honda Civic Type R vs Seat Leon ST Cupra 290 vs Peugeot 308 GTi – Gonda vs Homola vs Rosina. Sledujte neľútostný súboj súčasných Hot Hatch na Slovakia Ringu. Porovnali sme kombi s kratšími päťdverákmi, dvojlitre s jedna šestkou a klasický podvozok s elektronicky nastaviteľnými tlmičmi. A samozrejme našich troch najlepších okruhových pretekárov. Veľa premenných ale jedna fantastická jazda. 

Hot Hatch je skratka pre pôvodne päťdverový a kompaktný  automobil s jednou poháňananou nápravou a veľmi silným benzínovým motorom. Dnes majú nabrúsené kompaktné Hot Hatch, rôzne podoby vrátane verzií s naftovými motormi a pohonom všetkých kolies. Dokonca k nim pribudli aj verzie kombi. Napriek tomu sme radi, že dnes doslova prekvitajú skutočné “horúce hačbaky” s benzínovým motorom a poháňanou prednou nápravou.

Hot Hatch čaká na kráľa

Od čias Renaultu Megane R.S. R 26R  existuje vojna o trón najlepšieho, teda najrýchlejšieho Hot Hatch. Nejde tak ani o zrýchlenie ako čas na okruhu. Nakoľko sa porovnávania na legendárnej Nordcschleife príliš zdramatizovali upravenými autami, my sme sa rozhodli porovnať tri kompakty v takom stave, ako sa dostávajú do predaja.

Traja najlepší piloti

Keď náš fotograf a kameraman Tomáš prišiel s myšlienkou zavolať do testu aj troch najlepších okruhových pilotov zo Slovenska (Homolu, Rosinu, Gondu), vysmiali sme sa mu. Veď tí sa v pretekárskej kariére nestretli na jednej trati, nie to, aby ešte  prišli do nášho testu. Podarilo sa. Mohli sme urobiť priamy súboj na trati. Tri úžasné prednokolky súčasnosti a traja piloti a neopakovateľný súboj – v novej časti Garáž.TV