Nový Citroen C3 je presným zrkadlom súčasnosti. Široká motoristická verejnosť chce v prvom rade pekné a farbami hýriace auto s veľkým miestom na predných sedadlách, s útulným interiérom s množstvom elektronických hračiek a so slušným kufrom. Pri jedno až dvojčlennej posádke v mestách na mieste vzadu príliš nezáleží. Emócie a vzhľad sú dôležité. V podstate auto na každý deň pre jednotlivca má byť v prvom rade hračkou a taký je nový Citroen C3. Prinášame prvé video o novinke, zamerané na exteriér. Následne pribudnú ďalšie. 

Radšej trojvalec a benzín

Na jednej strane motoristi bažia po farbách a doplnkoch, na duhej strane nemáme čo závidieť tomu, kto si bude konfigurovať nový Citroen C3. Teda farby a doplnky, lebo pokiaľ ide o výber motorov, je to veľmi jednoznačné. Na základe testu, v ktorom sme vyskúšali aj naftové aj benzínové motory je verdikt rázny: benzínovú verziu! Kokrétne Citroen C3 1,2 PureTech82 s 5- stupňovou manuálnou prevodovkou alebo ideálne  silnejší  Citroen C3 1,2 PureTech 110 s automatickou šesťstupňovou prevodovkou. Benzín a automat bude najlepšou voľbou pre mesto aj mimomesto. Na kratšie cesty môže byť aj slabšia a výrazne lacnejšia alternatíva 1,2 PureTech 82. Naftová verzia nám nesadla, dlhšie sa zohrieva v chladných ránach, pri rovnakej výbave stojí citeľne viac ako benzínový motor a rozdiel v spotrebe nie je tak veľký, ako sme čakali. Čiže s motorom a prevodovkou je to jasné: benzín a automat. Vo výbere jednej z deviatich farieb karosérie nechajte pracovať fantáziu, lebo k dispozícii su ešte tri farby strechy Biton.

Bolesť hlavy pri výbere

Celkovo je na objednanie 36 farebných kombinácií karosérie. Potom treba vybrať jeden z troch dizajnov ozdobných krytov kolies “puklíc” alebo jeden z troch dizajnov hliníkových diskov. Citroen vytvoril aj dvofarebný kryt na plechové disky. Ak sa rozhodnete pre hliníkové disky, tak odporúčame dvojfarebné 16” palcové Cross Matrix. Testované auto malo 17 palcové disky Cross DIAMANTÉE, ale to nie je ideálny rozmer pre Citroen C3 s ohľadom na komfort podvozka. Už na začiatku konfigurácie je toho dosť a to ešte nebola reč o interiérových farbách a plastovej ochrane dverí Airbump. V základnej výbave tento prvok nie je, v druhom stupni vybavenia FEEL je za príplatok 200 eur a v najvyššej výbave SHINE je sériovo. Ak chcete mať Airbump ako okrasu, lebo ku karosérii to pasuje, tak si to objednajte. Avšak plastové pásy na dverách sú tak nízko, že nemajú funkčný význam pri parkovaní. Nechránia dvere pred susedovým autom, snáď len pred kvetináčom.  Zatiaľ náš tip znie: Motor 1,2 PureTech 110, automatická prevodovka, disky kolies maximálne 16 palcové ideálne Cross Matrix a farba podľa chuti.

Obývačka v malom

Palubná doska, výplne dverí a sedadlá sú azda najvydarenejšou časťou nového Citroenu C3. Na aute idete nechať oči aj zvonku, keď ho zamknete, tak sa za ním určite otočíte. Takto má vyzerať malé auto, ktoré nezapadne medzi konkuerenciou a odvážne vytŕča z radu. Do mesta odporúčame bezkľúčový vstup, ktorý je súčasťou zaujímavého príplatkového balíka v druhom stupni vybavenia. Zo štyroch základných koncepcií interiéru vyzerá výborne  HYPE COLORADO. Verzia URBAN RED na testovanom Citroene C3 už nepôsobí tak mäkko. Príjemne mäkké sú predné sedadlá s veľmi jemným bočným vedením.  Týmto sedadlám nevieme povedať inak, než “fotelky”. Príjemne sa do nich nasadá a ani po dlhšom sedení neunavia telo. Na športovú jazdu nie sú, ale celkovo Citroen C3 má úplne iné poslanie. Prístrojový panel a jeho vyhotovenie navodzujú dobrú atmosféru a pripomínajú starú automobilovú klasiku v modernom šaste. Akoby tvorcovia chceli povedať: na toto za pozeráte celý čas, tak to musí byť pekné. Aj výhľad z kabíny môžeme pochváliť. Možno zámerne výrobca nechal manuálnej prevodovke vláčnejšiu kulisu radenia s dlhšími dráhami páky. U konkurencie sme zvyknutí na presnejšie radenie. Pri verzii s automatickou klimatizáciou a centrálnym 7 palcovým dotykovým displejom, počítajte s tým, že všetky funkcie ventilácie budete nastavovať na displeji. Jedine vyhrievanie zadného okna a priorita fúkania na čelné sklo majú samostatné tlačidlá. Verzia s bezkľúčovým vstupom čiastočne obmedzí priestor odkladacej skrinky pod displejom, kde už mobilný telefón nevmestíte. Pokiaľ ide o pripojiteľnosť mobilných zariadení, Citroen C3 vie poskytnúť protokol Apple Car Play aj MirrorLink tak, ako sa stalo aj v tejto triede zvykom. Každý chce byť výnimočný a preto  si aj Citroen našiel niečo svojské: zabudovanú kameru ConnectedCAM Citroen na čelnom skle.

Dobrý nápad

Keď je dnes čelné sklo ovešané radarmi a snezormi, prečo by tam nemohla byť kamera? Za 300 eur si môžete ku každej výbave objednať ConnectedCAM Citroen. Táto poteší motoristov, ktorí preferujú kamery na záznam jazdy. Takto  si nemusia lepiť na čelné sklo osobitne inú kameru a obmedzovať si výhľad. Navyše kamera s internou pamäťou 16 GB vie okrem nahrávania videa aj fotiť a informácie poslať cez wifi priamo do telefónu. Kým neraz kritizujeme v autách množstvo displejov a možností ako odpútať pozornosť vodiča od cesty, táto kamera pôsobí preventívne. Motoristi neraz fotia dianie na ceste a takto to nerobia telefónom ale tlačidlom na kamere, ktoré nájdete hmatom a celá operácia si nevyžaduje odpútanie očí od cesty. Navyše kamera má aj zabudované GPS a cez aplikáciu vie poskytnúť údaje o jazde a polohe. Nový Citroen C3, nepriniesol po technickej stránke pohonného ústrojenstva nič zásadne nové. Pozornosť autorov sa sústredila skôr na zvládnutie dnes tak prudko rastúcej konektivity a vyjadrenie pocitov cez výber auta. V kategórii malých áut pribudlo pekné vozidlo s komfortným sedením na predných sedadlách a so slušným kufrom. Jedonducho prišlo auto podľa preferencií súčastnosti. Čakali sme presnejšie radenie a komfortnejší podvozok na 17 palcových kolesách. Preto odporúčame automatickú prevodovku a 16 palcové disky.

Citroen C3 1,2 PureTech 82 FEEL

Motor                                         3 vlacový benzínový
Objem                                        1199 cm3
Maximálny výkon                   60 kW (82 k) pri 5.750 ot./min.
Maximálny krút. moment     118 Nm pri 2750 ot./min.
Dĺžka                                         3996 mm
Šírka                                         1749 mm (sklop. zrkadlá)
Výška                                        1474 mm
Rázvor náprav                        2540 mm
Objem kufra                            300 litrov
Prevodovka                              manuálna, 5-stupňová
Maximálna rýchlosť               173 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h         14,6 s
Spotreba podľa výrobcu        4,7 l/100 km
Spotreba v teste                      6,0 l/100 km
Cena modelu  od                     8.990 eur
Cena 1,2 PureTech 82            9.390 eur
Cena 1,2  82   FEEL                9.999 eur
Cena testovaného modelu    13.490 eur